ترمووود یا چوب فنلاندی، چوبی اصلاح شده است که در اثر فرایندی حرارتی، دچار تغییر و تحولاتی شده و مقاومت بیشتری در برابر عوامل محیطی پیدا می‌کند. فرایند حرارت‌دهی بین 48 تا 96 ساعت طول می‌کشد که این زمان بسته به نوع چوب، ضخامت و رطوبت اولیه ی چوب متغیر است.

 

مزایای ترمووود

 


بعضی ازمزایای ترمووود عبارتند از:
 
 • عدم واکنش در برابر رطوبت
بعد از این که چوب در معرض دمای بالا قرار گرفته و تبدیل به ترمووود می‌شود، رطوبت آن به 4 تا 63 درصد می‌رسد. در واقع رطوبت ترمووود، نصف چوب طبیعی است و این، عاملی برای داشتن عمر طولانی‌تر است.
 • غیر سمی بودن
به دلیل این که برای تولید ترمووود از مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود، این محصول تاثیر مخربی از این لحاظ بر طبیعت و محیط پیرامون ندارد. فرایند تولید آن با استفاده از بخار و حرارت ایت و در اثر همین بخار است که ساختار درونی چوب چار تحول شده و بافت آن منسجم‌تر شده و در نتیجه مقاومت بیشتری می‌یابد.
 • عدم وجود صمغ در ترمووود
صمغ موجود در چوب طبیعی حین فرایند ترمو کاملا از بین می رود. این موضوع علاوه بر تاثیر در مقاومت، باعث زیبایی بیشتر نیز می‌شود.
 

 

 

مزایای ترمووود

 


 

 

 


 • سبک بودن
در اثر کاهش رطوبت چوب، وزن آن هم کم می‌شود. همین موضوع ترمووود را به یکی از مصالح سبک و پرکاربرد تبدیل می‌کند که استفاده از آن در هر قسمت از ساختمان، می‌تواند بار مرده‌ی وارده را کمتر کند و این مساله تاثیر مستقیم بر نوع سازه‌‌ی ساختمان دارد.

 • تنوع رنگ بالا
چوب فنلاندی از درخت های کاج و صنوبر تولید می‌شود. انواع مختلفی هم دارد. اما موردی که هنگام خرید آن بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، تنوع رنگ آن است. انواع رنگ‌های ترمووودعبارتند از:
 
 1. زرد برنزی
 2. آبنوسی
 3. گردویی
 4. ماهاگونی
 5. پالیساندری (سیاه مایل به بنفش تیره)
 6. سکویایی (چوب قرمزرنگ)
 7. بلوطی
 8. قهوه‌ای روشن

 

مزایای ترمووود

  • نصب و نگهداری آسان
عامل دیگری که ترمووود را با محبوبیت فراوان مواجه کرده، استفاده‌ و نگهداری آسان است. در واقع نصب ترمووود روی بستری از پروفیل‌ها صورت می‌گیرد به طوری که قطعات آن قابل جداسازی هستند. همچنین نگهداری از آن با استفاده از رنگ مخصوصی است که طی بازه‌های زمانی مشخص روی سطوح زده می‌شوند.
 

مزایای ترمووود