در قسمت اول این مقاله با مواردی که در هزینه و اجرای روف گاردن نقش بسزایی دارند، آشنا شدیم. در این قسمت سایر المان‌های قابل توجه هنگام طراحی و اجرای بام سبز را بررسی می‌کنیم.
6- تامین نور مورد نیاز
در واقع خودِ تامین نور نیست که باید مد نظر قرار بگیرد. مساله‌ی مهم، این است که فضاهای نورگیر و گیاه مناسب برای پرورش دادن در آهر قسمت مشخص شوند. بستر باغچه‌ها و فضای رشد گیاهان با هم متفاوت است و برای داشتن یک بام سبز واقعا سبز!! باید نور و آب مورد نیاز گیاه به بهترین شکل ممکن تامین شود.
 

ساخت روف گاردن – قسمت دوم

 


7- کنترل حرارتی
کنترل حرارت در فضای باز ماجرای متفاوتی دارد. برای تامین شرایط آسایش، از انواع سایه‌بان و آلاچیق استفاده می‌شود. همچنین برای سرمایش از مه‌پاش و برای گرمایش از شومینه و آتشدان استفاده می‌شود.
 
 

ساخت روف گاردن – قسمت دوم

 


 
 
8- فضای سبز روف گاردن
پوشش گیاهی روف گاردن می‌تواند با استفاده از انواع درخت، درختچه، بوته و گیاهان رونده تامین شود. همانطور که در قسمت مربوط به تامین نور گفته شد، مهم این است که شرایط رشد و پرورش گیاه فراهم گردد. هزینه نگهداری پایین و همیشه سبز بودن گیاهان، از مواردی است که باید مد نظر قرار بگیرند. همچنین باید توجه داشت که به دلیل محدودیت در عمق خاک، باید گیاهانی انتخاب شوند که ریشه‌ی کوتاه دارند. چمن مصنوعی هم از پوشش‌هایی است که به عنوان جایگزین چمن طبیعی در فضاهای سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 

ساخت روف گاردن – قسمت دوم

 


9-کفپوش روف گاردن
برای پوشاندن کف روف گاردن، از متریال‌های مختلفی استفاده می‌شود. مصالح طبیعی مثل سنگ و خاک تا مصالح مصنوعی چون انواع تایل‌های بتنی و چوبی، چمن مصنوعی، فوم، گرانول و... ترمووود و چوب پلاست نیز به عنوان مصالحی که  مقاومت بالایی در برابر انواع تغییرات محیطی مثل دما و رطوبت دارند، مورد استقبال طراحان و سازندگان قرار گرفته‌اند.
 

ساخت روف گاردن – قسمت دوم

 10- مبلمان روف گاردن
مبلمان روف گاردن معمولا شامل انواع صندلی و نیمکت، آلاچیق، پرگولا، شومینه و آتشدان، گلدان و فلاورباکس، باربیکیو و... می‌شود. تنوع طرح‌ در این موارد بسیار زیاد است و در واقع با توجه به بودجه‌ای که دارید، می‌توانید از انواع آنها و با جنس‌های مختلف استفاده کنید. اما روی هم رفته، سنگ، بتن، چوب و محصولات چوبی مانند ترمووود و چوب پلاست از مصالح موردپسند اکثر افراد است. با توجه به این که وزن مبلمان به عنوان بار مرده بر سازه‌ی ساختمان وارد می‌شود، سبک بودن کفسازی و مبلمان بسیار حائض اهمیت است.
 
 

ساخت روف گاردن – قسمت دوم