چوب پلاست یا پلی وود از مصالح نسبتا جدید است و از ترکیب آرد چوب و پلاستیک‌های بازیافتی پلی‌اتیلن با چگالی بالا مانند بطری‌های پلاستیکی مواد شویند، رنگ، فوم، خاک اره، مواد پلیمری مانند پلی‌اتیلن، پروپلین و یا پی‌وی‌سی، مواد آنتی یووی، کوپلینگ و … تولید می‌شود. چوب پلاست به عنوان یک محصول سبز و همین‌طور به دلیل وجود فناوری تولید آن در ایران، از مصالح مورد علاقه‌ی بسیاری از طراحان و سازندگان بوده و از آن در معماری، طراحی صنعتی، شهرسازی، هنر و ... استقبال و استفاده‌ی فراوانی می‌گردد. ارزش این محصول از آن جهت است که برای ساخت آن از موادی که قرار بود در طبیعت رها شوند و شاید سرنوشتی جز آتش نداشتند به یک متریال قابل استفاده و ارزشمند تبدیل شد. 
  • ویژگی‌های چوب پلاست
  • مقاومت در برابر آب، آتش، حشرات و قارچ، شرایط نامطلوب جوی
  • نصب، نگهداری و شست و شوی آسان
  • قیمت مناسب نسبت به ترمووود
  • سازگار با محیط زیست و قابل بازیافت
  • فاقد مواد سمی
  • عایق حرارتی و صوتی
ویژگیهای فوق باعث شده چوب پلاست کاربردهای مختلفی داشته باشد. از کفسازی گرفته تا ساخت المان‌های شهری.
 

کاربرد چوب پلاست

 


مهم‌ترین کاربردهای چوب پلاست

کفسازی

استفاده از چوب پلاست به عنوان کف‌پوش مخصوصا کفسازی محوطه، انتخاب خیلی از طراحان است. دوام بالا و زیبایی بصری، باعث شده در کنار استخرها، مسیرهای پیاده، روف گاردن‎ها و ... آن را مشاهده کنیم.
برای انتخاب چوب پلاست مناسب کفسازی، باید به میزان جذب آب توسط آنها، مقاومت در برابر سایش، انبساط حرارتی و تورم به خاطر رطوبت، واکنش آنها در برابر گرما (مثلا نسبت به شعله سیگار) و ثبات رنگ آن‌ها توجه کرد.
 

کاربرد چوب پلاست

 


نماسازی

کاربرد چوب پلاست در نمای ساختمان، مشابه کاربرد ترمووود در آن است. حس مطلوبی از گرما و مقاومت بالا و عدم تغییر رنگ، مواردی است که چوب پلاست را به عنوان یک انتخاب خوب برای نمای ساختمان مطرح می‌کند. در صورت استفاده از پروفیل‌های چوب پلاست برای نماسازی باید به ثبات رنگ و مقاومت آن‌ها در برابر اشعه uv توجه ویژه داشت.
 

کاربرد چوب پلاست

 


سقف کاذب

ساخت سقف کاذب مخصوصا در فضاهای عمومی مثل مراکز تجاری، اداری، هتل‌ها و... هر روز بیشتر از قبل طرفدار پیدا می‌کند. استفاده از ترمووود و چوب پلاست نیز در  این میان رو به  افزایش است. تنوع رنگ و ابعاد پروفیل نیز باعث توانایی اجرای طرح‌های مختلف سقف کاذب شده است. عملکرد پروفیل‌های چوب پلاست در برابر حریق و انتشار گازهای سمی در انتخاب نوع پروفیل سقف کاذب بسیار مهم است.
 

کاربرد چوب پلاست

 


مبلمان شهری

از موارد دیگر استفاده از چوب پلاست، ساخت مبلمان شهری مثل انواع صندلی، آلاچیق، نیمکت، پرگولا، نرده و... با آنهاست. 
 

کاربرد چوب پلاست

 


لوور

لوور، نور شکن یا سایه‌بانی است که جلوی پنجره و بازشوها نسب شده و برای کم کردن شدت گرما از آن استفاده می‌شود. لوورها کاربرد معماری و تاسیساتی دارند و معمولا از آلومینیوم و آهن ساخته می‌شدند. اما الان از انواع چوبی آن نیز استفاده می‌شود. 
 

کاربرد چوب پلاست