روف گاردن یا بام سبز، از اتفاق های جدید معماری مدرن است که مدتی است مورد استقبال طراحان ایرانی نیز قرار گرفته است. اما اگر هم معمار نیستید و می خواهید خودتان طراحی و ساخت یک روف گاردن را بر عهده بگیرید، این پیشنهادات می توانند برای شما مفید باشند.


1 - استفاده از المان های گرم برای جلب توجه
اگر قرار است روف گاردن شما محلی برای دورهمی های دوستانه یا حتی محل برگزاری رویدادهای رسمی‌‌‌تر باشد،علاوه بر مبلمان معقول و مرسوم، فضایی به عنوان نقطه عطف در نظر بگیرید. مثلا محلی که یک شومینه یا آبنمای خاص قرار بگیرد، می تواند کانون و هسته اصلی طرح شما را تشکیل دهد.

 

چند ایده معمارانه برای طراحی روف گاردن- قسمت اول

 


2-  همه جا را سبز نکنید!
نوع خاصی از بام سبز وجود دارد که در آن، تمام سطح بام با چمن پر می شود و معمولا در ساختمان هایی که طراحی لند اسکیپ آنها با معماریشان تلاقی دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. اما آیاچیزی که شما می‌خواهید، یک زمین فوتبال است؟! البته که نه. ضمنا استفاده از چمن طبیعی با توجه به اقلیم ایران به صرفه نیست. پس سعی کنید بام سبزتان، ترکیبی از کفسازی و باغچه و سایر المان ها باشد. در کفسازی می توانید از انواع ترمووود استفاده کنید. استفاده از گیاهان بالا رونده در کنار دیوارها و پرگولاهایی که ممکن است به عنوان سایه بان در نظر بگیرید، از روف گاردن شما، فضایی دلنشین خواهد ساخت.
 

3 - مبلمان و مبلمان!
جنس مبلمانی که در بام سبز مورد استفاده قرار می گیرد، مساله ای مهمی است. به طور کلی، تمام متریال هایی که در خیابان می‎بینید، می تواند جنس مبلمان شما باشد مثل چوب فنلاندی، بتن، چوب پلاست، پلاستیک و...  با توجه به طرح کلی بام سبز، مبلمان آن را هم انتخاب کنید. اگر قرار است از بتن استفاده شود، باید هم زمان با ساخت خود روف گاردن و باغچه ها، مبلمان و فضای نشیمن را هم بسازید.
 

 چند ایده معمارانه برای طراحی روف گاردن- قسمت اول


 

4 - استخر و حوض
هنگام طراحی روف گاردن، باید وزن تک تک اعضا و المان های سازه ای و غیر سازه ای را در نظر بگیرید و بعد از تایید مهندس محاسب مبنی بر قابلیت تحمل وزن آنها توسط سقف، کارساخت را شروع کنید. اگر امکانش بود، ساخت یک استخر یا جکوزی و یا یک استخر تزیینی، پیشنهادی است که روف گاردن شما را خاص‌تر می کند.
 

 

چند ایده معمارانه برای طراحی روف گاردن- قسمت اول