روف گاردن چیست؟
روف گاردن، فضای سبز یا باغی است که در بام ساختمان ایجاد شده و کارکردهای دکوراتیو، کشاورزی، تاسیساتی، زیست محیطی و... دارد. همچنین بر زیبایی دید و منظر شهری می‌افزاید.
با توجه به پیشرفت و پیشروی فراوان ساختمان‌سازی و کم شدن فضاهای سبز در جهان در پی این ساخت و سازها، پدیده‌ی روف گاردن توانسته است تا حدی از آسیب‌های وارد شده به سیستم اکولوژی بکاهد و آرامشی دست -کم برای صاحبان خود- فراهم کند. بام سبز با ایجاد سایه، باعث کاهش جذب حرارت توسط ساختمان می‌شود که این به کاهش مصرف انرژی نیز می‌انجامد. 
 

ساخت روف گاردن – قسمت اول

 


برای طراحی روف گاردن باید مواردی را در نظر گرفت که در هزینه و اجرا نیز نقش بسزایی دارند. از جمله:
1- ظرفیت سازه‌ی ساختمان
سازه‌ی ساختمان پس از محاسبه‌ی بارهای وارد بر آن، طراحی و اجرا می‌شود. بارهای وارد بر ساختمان به دو دسته‌ی مرده و زنده تقسیم می‌شوند. بار مرده شامل وزن سازه، دیوارها، سقف ( و کف) شده و بار زنده مجموع وزن ساکنان احتمالی ساختمان، مبلمان و تجهیزات الکترونیکی و مکانیکی می‌باشد. با توجه به ظرفیت ساختمان، باید روف گاردنی را طراحی و اجرا کرد که مجموع وزن مصالح کف آن و مبلمان و گیاهانش برای ساختمان حاضر، قابل تحمل باشد. دلیل استقبال از مصالحی مثل ترمووود و چوب پلاست در کفسازی روف گاردن نیز همین سبک بودن آنها است.
 

ساخت روف گاردن – قسمت اول

 


2- دسترسی بام
دسترسی از حیاط به بام برای انتقال مصالح و تجهیزات در حین ساخت روف گاردن، مساله‌ای است که باید در زمان طراحی توجه کافی به آن داشت. ساخت روف گاردن روی بام ویلاها به این دلیل آسان‌تر است. 
 

ساخت روف گاردن – قسمت اول

 


3- تاسیسات
روف گاردن هم مانند هر فضای دیگری نیاز به تاسیسات مکانیکی برای آبیاری و تاسیسات برقی برای نورپردازی دارد. در مرحله‌ی طراحی باید به جایگیری باغچه‌ها و مبلمان و... برای در نظر گرفتن محل عبور لوله‌های تاسیساتی توجه کافی داشت.
4- عایق
یکی از لایه ‎های کف بام، چه سبز باشد چه معمولی (یا روی سقف زیرزمینی که بالای آن فضای باز است) عایق رطوبتی است. اما تفاوتی که وجود دارد این است که با استفاده از طراحی مسیری برای زهکشی آب باران روی بام می‌توان از آن برای آبیاری گیاهان نیز استفاده کرد.
 

ساخت روف گاردن – قسمت اول

 

 

5- آبیاری
برای آبیاری گیاهانی که طبق طراحی فضای سبز بر روی بام اجرا شده اند می توان از سیستم آبیاری قطره ای استفاده نمود و یا منبع آب کوچکی از آب های مصرف شده که برای گیاهان مناسب هستند نیز استفاده نمود. سیستم آبیاری قطره ای و سیستم استفاده دوباره از آب های مصرفی واحدها می تواند از هدر رفتن بیهوده آب جلوگیری نماید و طبق برنامه زمانبندی مشخصی گیاهان روف گاردن به راحتی آبیاری شوند.